Dostępność architektoniczna obiektów zarządzanych przez MCK w Stopnicy


Dostępność architektoniczna obiektów zarządzanych przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy.

Do obiektów zarządzanych przez MCK w Stopnicy należą:
  1. Budynek zamku, 
  2. Budynek zaplecza sportowego wraz z kompleksem rekreacyjno-sportowym ( stadion, siłownia zewnętrzna, skatepark, boisko do tenisa ziemnego, park linowy, boisko do piłki plażowej),
  3. Budynek i basen sezonowy wraz z akwenem wodnym,
  4. Budynek zaplecza lodowiska mobilnego,
  5. Świetlice wiejskie w: Szczytnikach, Skrobaczowie, Kucharach, Smogorzowie, Topoli, Suchowoli, Mietlu, Klępiu Dolnym, Klępiu Górnym, Żernikach Dolnych, Jastrzębcu, Białoborzu, Strzałkowie, Czyżowie,
  6. Place zabaw w : Szczytnikach, Skrobaczowie, Kucharach, Topoli, Smogorzowie, Suchowoli, Mietlu, Klępiu Dolnym, Klępiu Górnym, Żernikach Dolnych, Jastrzębcu, W Wolicy, Falęcinie Starym, Dziesławicach, Szczeglinie, w Stopnicy – 2 obiekty, Konarach, Prusach.
  7. Siłownie zewnętrzne w: Szczytnikach, Smogorzowie, Mietlu, Falęcinie Starym, Szczeglinie, Dziesławicach, Suchowoli, Wolicy, Konarach.
Budynek zamku – siedziba Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy –  ul. Kazimierza Wielkiego 15, 28-130 Stopnica.
Mieści się w odrestaurowanym zamku z wieku XIV. 
Do budynku MCK w Stopnicy, prowadzi zadaszone wejście dwuskrzydłowe, drewniane drzwi, które nie posiadają funkcji automatycznej, szerokość skrzydła 90 cm. Do drzwi prowadzą trzy schody kamienne, szerokie na 30 cm oraz podjazd metalowy z poręczą przeznaczony dla osób na wózkach inwalidzkich.
Na parterze budynku są następujące pomieszczenia: sala widowiskowa, z dwoma wejściami – drzwi dwuskrzydłowe o szerokości jedno skrzydło-30 cm, drugie skrzydło-90 cm , sala wystawowa – jedno wejście dwuskrzydłowe drzwi jedno skrzydło-30 cm, drugie skrzydło 90 cm, z przyległą mniejszą salą wystawową, bez drzwi, portiernia, WC dla interesantów i gości, WC dla inwalidów (z zalecanym wyposażeniem), do których wchodzi się po prawej stronie od portierni, przez drzwi jednoskrzydłowe- 90 cm. Znajduje się tu też winda, przeznaczona do przewozu osób, w tym osób niepełnosprawnych, przystosowana do samodzielnego korzystania, maksymalny udźwig……… .
Na parterze znajdują się również schody wiodące do podziemi zamku, do których zjechać można również windą.
W podziemiach zamku znajduje się 7 sal – do których wchodzi się z przedsionka, do którego prowadzą dwuskrzydłowe drzwi o wymiarach 1 m. każde skrzydło. W salach wyeksponowane są wystawy tematyczne - stałe, przystosowane do zwiedzania z przewodnikiem. Znajduje się tu również WC.
Z parteru na I piętro prowadzą schody o szerokości…………, z poręczami, kamienne.
Na I piętrze znajdują się: sala multimedialna, sala lustrzana, sala konferencyjna, gabinet dyrektora, gabinet głównego księgowego- sekretariat, biblioteka. Drzwi do tych pomieszczeń są w większości jednoskrzydłowe – szer. 90 cm.
Znajduje się tu również WC dla interesantów i personelu.
Z I piętra na II piętro wiodą schody o szer……………., wyłożone płytkami antypoślizgowymi, z poręczą. Na II piętro można również wyjechać windą. Na tym piętrze znajdują się: studio nagrań, pracownia plastyczna, pracownia logopedyczna, biuro porad prawnych, dwa pokoje typu hotelowe – wszystkie dostosowane dla osób niepełnosprawnych, WC dla osób uczęszczających na zajęcia, dla personelu, magazynek gospodarczy. Do tych pomieszczeń są drzwi drewniane, jednoskrzydłowe o szer. 1m.
Przed budynkiem znajduje się ogólnodostępny parking przeznaczony dla interesantów, uczestników zajęć oraz osób korzystających z całego obiektu rekreacyjno-sportowego. Na parkingu nie ma miejsc wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Nadmieniamy, że osoby niepełnosprawne ruchowo nie będą miały problemu z poruszaniem się po wnętrzach budynku. Osoby niewidome-słyszące również nie będą miały problemu z poruszaniem się po budynku i uzyskaniem wszelkich informacji. Osoby niewidome i niesłyszące będą miały problem z uzyskaniem informacji ponieważ nie ma w budynku oznakowań przy pomocy alfabetu Braille´a. Osoby niesłyszące-widzące nie będą miały problemu z uzyskaniem informacji, bo w widocznych miejscach zamieszczone są opisy sal i historii miejsca, a czcionka jest odpowiedniej wielkości. Ponadto po wystawach i salach zamku, zwiedzających oprowadza przewodnik.
Ogólnie w budynku obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt z wyłączeniem psów asystujących.