Wiadomości - Aktualności

Obchody 710 rocznicy urodzin Króla Kazimierza Wielkiego

Dodał: Patryk Data: 2020-04-30 19:46:10 (czytane: 259)

30 kwietnia, co roku, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy, obchodzimy Rocznicę Urodzin Króla Kazimierza Wielkiego-fundatora stopnickiego zamku.

W tym roku przypada 710 rocznica. Niestety nie możemy się spotkać w naszym zamku, aby wspólnie świętować, ten ważny dla naszego miasta dzień, ale nie możemy przecież zapomnieć, o tak ważnej dla naszej społeczności osobie. Król Kazimierz w ciszy spaceruje po zamkowych komnatach i pogodnym wzrokiem  spogląda na miasto, do którego czuł wielką sympatię.
Wierzę, że już niedługo zamkowe wnętrza wypełnią się gwarem osób, które lubią to miejsce i za nim tęsknią. My za Państwem tęsknimy bardzo i czekamy na dzień, w którym znów się spotkamy.
A tymczasem przypomnę Państwu sylwetkę Króla i kilka ważnych dat z czasów Jego panowania. Według Jana Długosza:
Król Kazimierz Wielki- był mężczyzną wysokim i tęgim. Prawdopodobnie miał od 164 do 187 cm. wzrostu. Miał włos obfity i  kręty. Broda opadała mu na piersi. Jąkał  się trochę, ale głos miał donośny. Okazywał skłonności do ucztowania, miłostek. Dla ojczyzny łaskawy, poddanych traktował z umiarem. Przestrzegał  sprawiedliwości. Życzliwy dla poddanych, w szczególności tych biednych. Karał swawolę rycerzy i szlachty. Ludzie każdego stanu mogli szukać u niego wsparcia. Jego miłość do ojczyzny była tak duża, że przewyższał tym wszystkich swoich poprzedników, a i następców też. Wady okupował zaletami, które znajdowały uznanie.
1333 rok- Kazimierz Wielki, po śmierci ojca Władysława Łokietka, objął tron Polski, został koronowany. 
Od 1335 roku do 1339- Król rozpoczął poszerzanie granic Polski. Czynił to bardziej pokojowo niż zbrojne.
1343 rok- Król zawarł pokój wieczysty z Krzyżakami w Kaliszu,  dla Polski korzystny.
1345 rok- Król zawarł pokój z cesarzem Karolem Luksemburskim.
1364 rok- Król założył Uniwersytet w Krakowie, pierwszy w Polsce, a drugi po Pradze w Europie środkowej.
1368- Król doprowadził do tego, że Polska zaczęła sąsiadować z Pomorzem Zachodnim.
Za panowania Kazimierza Wielkiego miała miejsce lokacja około 70 miast.
Król przeprowadził wiele reform min. skarbową, monetarną, wojskową . Od 1338 roku bito w Polsce srebrne grosze i półgrosze.
1370 rok- śmierć Kazimierza Wielkiego. Króla mądrego, gospodarza dobrego, człowieka, który kochał ojczyznę i doprowadził do jej wielkiego rozwoju. To Ten, o którym mówi się do dzisiaj, "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną".
Myślę, że jesteśmy dumni z faktu, że historia Stopnicy jest mocno związana z osobą Króla Kazimierza Wielkiego. A w kolejną rocznicę Jego urodzin, składamy mu hołd.

 

Pozdrawiamy Państwa serdecznie i życzymy wszystkiego dobrego. Wioletta Ciećko i zespół pracowników MCK w Stopnicy.

Tekst źródło: "Kronika Jana Długosza" oraz "Monarchia Kazimierza Wielkiego".

kazikzdj.jpg

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rząd ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń

...