Wiadomości - Aktualności

Narodowe Czytanie w Stopnicy 2023

Dodał: Patryk Data: 2023-09-15 13:33:36 (czytane: 63)

8 września 2023 roku. W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy odbyła się coroczna akcja Narodowe Czytanie.

To już 11 edycja. W tym roku przeczytaliśmy powieść Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem". Jest to powieść społeczno obyczajowa z 1888 roku,  przedstawiająca panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązująca do czasów Powstania Styczniowego, które jak wiadomo, głośnym echem odbiło się i na Ziemi Stopnickiej. Ta powieść (jak można przeczytać na stronie www.kmktychy.pl)" ...do dzisiaj budzi dyskusje wręcz kontrowersje. Dla jednych jest przydługą, nudną opowieścią o sielskim-anielskim życiu ludzi z małej wioski nad dużą rzeką, dla innych, to znakomita historia opowiadająca o losach bohaterów w trudnym czasie po Powstaniu Styczniowym, przesycona romantyzmem, pięknymi opisami przyrody ".
Ja miałam ogromną przyjemność gościć w zamku Panią Urszulę Stańczak - znakomitą nauczycielkę języka polskiego, wraz z wychowankami- uczennicami i uczniami klasy VIII A - Szkoły Podstawowej w Stopnicy. Młodzież przeczytała fragmenty powieści, poznała kilka faktów z życia pisarki, a na koniec wszyscy skosztowaliśmy kakao i ciasteczka -  gościliśmy się tak, jak w dworku u Państwa Korczyńskich - głównych bohaterów powieści.
Bardzo dziękuję Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Stopnicy, Pani Urszuli Stańczak i młodzieży za pomoc w organizacji tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Zdjęć w galerii: 16
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zawody Wędkarskie w Stopnicy - Fotorelacja

10 września 2023 roku -akwen wodny przy basenie w Stopnicy- Zawody Wędkarskie Amatorów II edycja. ...